e-Fatura Nedir - Güneş Elektronik Cihazlar ve Ticaret LTD. ŞTİ.

  Güneş Elektronik  Ltd. Şti., 1993 yılında kurulduğu dönemden bu yana Türk bilgi işlem piyasasının saygın dağıtım kanallarının ve LOGO A.Ş.’ nin bayiliğini ve çözüm ortaklığını yapmış, müşterilerinin iş yapma biçimlerine uygun donanım, yazılım ve hizmetleri temin etmiştir.

Galeri

İletişim

İkitelli O.S.B. Bağcılar Güngören San. Sit. Metro İş Merkezi B Blok K:2 No:39 Başakşehir – İstanbul

info@guneselektronik.com

(0212) 210 94 86/87

Genel Bakış

E-Fatura Nedir?


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen e-Fatura çözümleri, faturaların dolaşımının dijital ortamda güvenle ve hızla gerçekleşmesini sağlıyor.

Mevzuata uyumluluk

e-Fatura çözümleri, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak UBL-TR standardında ve elektronik belge olarak düzenlenen faturaların, belirlenen veri aktarım protokolü aracılığı ile gönderen taraftan alıcı tarafa iletimini sağlıyor. Faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, iletilmesi ve muhafaza ve ibraz edilmesine ilişkin yasal çerçeve doğrultusunda, e-Fatura ile düzenlenen faturalar, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip bulunuyor. Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasından yararlanabiliyor.

Daha yüksek hız, daha düşük maliyet

e-Fatura çözümleriyle faturalarını dijital ortama taşıyan işletmeler. ödeme ve tahsilat süreçlerinde hız ve verimlilik artışı sağlıyor. Ayrıca kağıt faturaların basımı, gönderimi ve saklanması gibi işlemlerden kaynaklanan maliyetler de ortadan kalkıyor.

Çevre dostu fatura süreçleri

e-Fatura çözümleri, kağıt kullanımının sona ermesiyle sağlanan maliyet avantajı da sağlıyor. Faturaların elektronik ortama geçmesiyle birlikte işletmelerde kâğıt kullanımı azaltılıyor ve her yıl yüz binlerce ağacın kesilmesi önleniyor.

LOGO E-FATURA NEDİR?
Özellikler

e-Fatura çözümleri, fatura ve muhasebe süreçlerine önemli ölçüde hız kazandırıyor. Bunun yanı sıra, elektronik ortamda kesilmiş ve arşivlenmiş faturalara da kolayca ulaşma imkanı vermektedir.

e-Fatura uygulaması, standartlara uygun entegrasyon sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine entegre olmaktadır. Böylece e-faturaların alım ve iletim işlemleri otomatize edilmektedir. e-Fatura çözümleri işletmelerde kullanılmakta olan diğer yazılımlar, sistemler ve işletmenin genel iş süreçlerine entegre edilmektedir.

e-Fatura çözümlerinde sınırsız sayıda kullanıcıya yetkilendirme yapılabiliyor. Böylece, her kullanıcıya yetkisi dahilinde erişim imkanı vermektedir.

Tüm satışlarında e-Fatura çözümünü kullanan işletmeler, ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) kullanma zorunluluğu olmadığı için maliyet avantajı elde edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve elektronik belge biçiminde. düzenlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasında dolaşımını güvenli ve sağlıklı bir biçimde sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamadır.

e-Fatura, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen veri format ve standardında, elektronik belge olarak düzenlenen ve VUK gereğince, bir faturada yer alması gereken tüm bilgileri içeren elektronik uygulamadır. Satıcı ve alıcı arasında fatura dolaşımını gerçekleştirmek üzere, Gelir İdaresi Başkanlığı kontrolüne tabi olarak uygulanır.

Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs Şirketi statüsünde bulunan vergi mükellefi ticari kuruluşlar e-Fatura uygulamasından yararlanabilir.
e-Fatura kullanmak isteyen bir işletme öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığına yazılı başvuruda bulunur. Başvuru onaylandıktan sonra, ilgili Tüzel Kişiler için Mali Mühür Sertifikası alınır. Gerçek Kişiler için ise e-İmza’nın bulunması yeterlidir. (Gerçek Kişiler de isterlerse faturalarını mali mühür ile imzalayabilir.) Her kullanıcı, e-Fatura uygulaması üzerinde kendine ait bir kullanıcı hesabı oluşturmalıdır.
eLogo Özel Entegratörlük Hizmeti; 7/24 aktif çalışan, hızlı ve güvenli bir sistem sağlar. Böylece, e-Fatura gönderme ve alma işlemleri teknik yeterliliğe sahip, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegrasyon izni almış hizmet sağlayıcısı eLogo’nun bilgi işlem sistemi tarafından gerçekleştirilir.

e-Faturada, sadece sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderilebilir ve alınabilir. e-Arşiv uygulamasında ise e-Fatura kapsamı dışında kalan, uygulamadan yararlanmayan firma ve tüketicilere e-Arşiv Fatura kesilebilir. Ayrıca ikinci nüshası elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilebilir.

e-Fatura uygulaması, elektronik faturaların sadece bu sistem içindeki mükellefler arasında gönderilip alınmasına imkan tanır. e-Fatura mükellefi olmayan müşterilere genel hükümler doğrultusunda kağıt fatura ya da e-Arşiv Fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

Logo Yazılım'la 1-0 öne geçmek için hemen arayınız!Bize Ulaşın!
+